Instagram hesap dondurma linki 2021- instagram hesabı silme (nasıl yapılacağını da içeren)

Instagram’dan sıkılmaya başlıyorsanız hesabınızı dondurma düşünebilirsiniz. Instagram ile iki seçeneğiniz var: Hesabınızı geçici olarak dondurabilir veya tamamen silebilirsiniz. Her iki seçeneği de gözden geçireceğiz. Böylece Instagram ile ara vermeyi veya ilişkiyi sonsuza dek kesmeyi tercih edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Sadece dikkatli olun, Instagram hesabınızı silme tüm içeriğinizi kalıcı olarak kaldırdığı için hesabınızı geri alamazsınız.

Sosyal medya söz konusu olduğunda Instagram, sanal iletişimde ulaşılabilecek son noktadır. Çarpıcı görselleri ve artan kullanışlı özellikleri ile Instagram, dünyadaki en iyi sosyal medya platformlarından biri kolaylıkla biridir. Ama her iyi şey gibi bazen de her şeyin bir sonu vardır.

İster kısa bir sosyal medya detoksuna ihtiyacınız olsun, ister kendinizi sonsuza dek tamamen bırakmak istiyorsanız, bu rehber Instagram’ı kalıcı olarak silmeden önce hesabınızı dondurma hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecektir.

Neden Instagram Hesabını Geçici Olarak Dondurmalıyız?

Instagram hesabınızı silmek kalıcı ve kesin olduğundan, Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmanızı önerir. Bunu yaparsanız, hesabınızı ve tüm içeriğinizi kurtarmaya devam edebilirsiniz.

Instagram hesabınızı geçici olarak dondurma işlemi

IG hesabınızı dondurmak, sosyal medyaya ara vermek veya Instagram hesabınızı tamamen silme istediğinize karar vermek için kolay bir yöntemdir.

Hesabınızı geçici olarak dondurmak basit bir işlemdir. Ama bunu Instagram uygulamasından yapamazsınız. Masaüstü tarayıcınızdan hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor, bu nedenle doğru oturum açma bilgilerinizin elinizde olduğundan emin olun.

Instagram’ınızı şu an için devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Önce masaüstü veya akıllı telefonunuzun tarayıcısından Instagram web sitesini açın ve dondurmak istediğiniz hesapla oturum açın. Daha sonra, Profil sekmenize gidin ve “Profili Düzenle” seçeneğini seçin.

Alternatif olarak, bu bağlantıyı kullanarak doğrudan “Profili Düzenle” ekranına atlayabilirsiniz.

 1. Buradan aşağı kaydırın ve “Hesabımı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak” bağlantısını seçin.

 1. Instagram hesabınızı devre dışı bırakmanızın nedenini size soracak. Açılır menüden bir neden seçebilirsiniz. Belirli bir neden göstermek istemiyorsanız “Başka Bir Şey” seçeneğini seçin.
 2. Seçtikten sonra Instagram için parolanızı girin.
 3. İkinci kez, ekranın en altında yer alan mavi renkli “Hesabı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayın. Instagram, devam etmek istediğiniz üçüncü işlemi onaylamanızı isteyecektir. Açılan menüden “Evet” düğmesine dokunun.

 1. Instagram hesabınız devre dışı bırakılacak ve akıllı telefonunuzdaki Instagram uygulamasından çıkacaksınız. Doğrulamak için Instagram kullanıcı adınızı aramayı deneyebilirsiniz. Instagram, kullanıcının var olmadığını veya henüz bir paylaşımda bulunmadığını belirtecektir.

Unutmayın: bu yönergeleri uygulayarak, tüm içeriğinizi takipçilerinizden gizleyebilirsiniz. Yeniden oturum açarak etkinleştirene kadar hiç kimse hesabınızı göremeyecek.

Instagram Hesabınızı Nasıl Yeniden Etkinleştirirsiniz?

Dilediğiniz zaman geri dönüp devre dışı bırakılmış Instagram hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan kullanıcı adınız ve şifrenizdir. Şifrenizi unuttuysanız sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

 1. iPhone veya Android cihazınızda Instagram uygulamasını açın veya Instagram web sitesini ziyaret edin.
 1. Burada, Instagram kullanıcı adı ve parolanızla oturum açın.

 1. Devre dışı bırakılmış Instagram hesabını yeniden etkinleştirmek için Oturum Aç’a dokunun

Hesabınız anında eski haline döner. Daha fazla güvenlik için hesabınızı yeniden etkinleştirdikten sonra Instagram parolanızı değiştirmeniz gerekir.

Instagram’ınızı ne kadar süreyle devre dışı bırakabilirsiniz?

Dilediğiniz kadar hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Yeniden oturum açarak istediğiniz zaman yeniden etkinleştirebilirsiniz. Ancak bir kısıtlama vardır. Instagram şu anda hesabınızı haftada bir kez devre dışı bırakmanızı sağlıyor. Yani, devre dışı bırakırsanız, yeniden oturum açın ve tekrar devre dışı bırakmak istediğinize karar verirseniz, bunu yapmak için bir hafta beklemeniz gerekir.

Instagram hesabınızı devre dışı bıraktığınızda takipçilerinizi kaybediyor musunuz?

Hayır. Instagram hesabınızın tüm verilerini geçici olarak devre dışı bıraktığınızda depolayacağından, hesabınızı sildiğiniz durumuna geri yükler. Ayrıca, devre dışı bıraktığınızda hesabınız her yerde kaybolacaktır — diğer hesapların takipçi listeleri de dahil. Başka bir deyişle, hesabınız gizliyken insanlar sizi takip edemez, çünkü sizi bulamaz ve hesabınızı göremezler.

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silin.

Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmayı veya yalnızca uygulamayı telefonunuzdan silmeyi denediyseniz ve daha etkili önlemler almak istiyorsanız bu işlem nispeten basittir. Hesabınızı silmenin kalıcı olduğunu ve geri alınamayacağını unutmayın. Hesabınızı silmek için, doğru oturum açma bilgilerinizi hazır bulundurmanız gerekir.

iPhone’daki Instagram hesabınızı nasıl silebilirsiniz?

Instagram hesabınız, bu yazma işlemi sırasında Instagram uygulamasından silinemez. iPhone’unuzdaki hesabınızı mobil tarayıcınızdan silebilirsiniz.

Nasıl mı?

 1. Mobil tarayıcınızı açın.
 2. Instagram’ın Hesabınızı Silin sayfasına gidin.
 3. Eğer oturum açmadıysanız, hesabınıza giriş yapmak için uyarıyı takip edin.
 4. Hesabınızı neden devre dışı bıraktığınız sorulduğunda bir seçenek belirleyin.
 5. Parolanızı yeniden girin.
 6. Hesabımı Kalıcı Olarak Sil’e Basın.

 

Masaüstündeki Instagram hesabınızı nasıl silebilirsiniz?

Neyse ki Instagram hesabınızı masaüstünüzden silmek çok basit. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Masaüstü tarayıcınızı açın.
 2. Instagram’ın Hesabınızı Silin sayfasına gidin.
 3. Eğer oturum açmadıysanız, hesabınıza giriş yapmak için uyarıyı takip edin.
 4. Hesabınızı neden devre dışı bıraktığınız sorulduğunda bir seçenek belirleyin.
 5. Parolanızı yeniden girin.
 6. Hesabımı Kalıcı Olarak Sil’e Basın.

Uygulamadan bir Instagram hesabı nasıl kaldırılır?

Instagram hesabınızı devre dışı bırakmak veya silmek istemiyorsanız her zaman uygulamadan kaldırabilirsiniz. Fakat Instagram uygulamasını kullanmaya devam etmek isterseniz farklı bir Instagram hesabı eklemeniz ya da yeni bir Instagram hesabı oluşturmanız gerekmektedir.

 • Instagram uygulamasından hesap kaldırmanın yolları:
 • Instagram uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt köşesindeki profil resminizin simgesine basın.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki üç yatay çizgiye basın.
 • Ayarlar > Oturumu Kapat’a basın.

Bu yöntem yalnızca bir Instagram hesabında oturum açtığınızda işe yarayacaktır. Birden fazla hesap yönetiyorsanız, Instagram’ın Birden Fazla Instagram Hesabı için Tek Oturum Açma özelliği sayesinde bu hesaplardan birini kaldırmak biraz daha zor olacaktır. Neyse ki, bunun bir yolunu bulduk.

Birden fazla hesapta oturum açtıysanız Instagram uygulamasından bir hesabı kaldırmanın yolları:

 1. Instagram uygulamasını iPhone’unuzda basılı tutun.
 2. Uygulamayı Sil’i seçin.
 3. Birkaç dakika bekleyip App Store’u açın.
 4. Instagram’ı arayın.
 5. Instagram’ı indirin.
 6. Instagram uygulamasını açın.
 7. Kaldırmak istediğiniz hesabı seçin.
 8. Kaldır’a basın.

 

Bunu yapmanız, öncelikle tüm bilgilerinizi sıfırlayacak ve oturum açtığınız tüm hesaplarınızın oturumunu kapatacaktır. Uygulamayı yeniden yüklediğinizde, uygulamada tutmak istediğiniz hesaplarla oturum açarak kullanmak istemediklerinizi kaldırmanız yeterli olacaktır.

Instagram’ınızı silerseniz veya dondurursanız ne olur?

Instagram hesabınızdan kurtulmayı düşünüyorsanız, öncelikle şu tercihleri yapabilirsiniz: Hesabınızı devre dışı bırakmak mı yoksa tamamen silmek mi istiyorsunuz?

Instagram hesabını dondurduğunda?

Instagram hesabını dondur, silinmesinden çok farklı.  Instagram hesabını dondurduğunuzda, hesabı geçici olarak devre dışı bırakıyorsunuz. Tüm fotoğraflarınız, yorumlarınız, beğenileriniz ve hatta profiliniz insanlardan ve takipçilerinizden gizlenecek, ancak sonsuza kadar gitmeyecek. Hesabınız yeniden etkinleştirmeye karar verene kadar gizli kalacaktır.

Instagram hesabınızı sildiğinizde?

Instagram hesabınızı silmek ise daha kalıcı olacaktır.

Hesabınız silindiğinde, Instagram geçmişinizin tamamı sonsuza kadar silinir. Bu, tüm fotoğraflarınız, videolarınız, Öykü arşivleriniz, mesajlarınız, beğenileriniz ve takipçilerinizin kalıcı olarak silineceği anlamına gelir. Onları geri alamazsın. Sanki hesabın hiç var olmamış gibi olacak.

Instagram hesabınızı yalnızca siz silebilirsiniz. güvenlik nedenlerinden dolayı Instagram bunu sizin için yapamaz. Ayrıca, Instagram’ın silinmiş bir hesabı yeniden etkin hale getiremediğini de belirtmekte fayda var. Bu nedenle, hesabın kaldırılmadan önce kaldırılmasını istediğinize %100 emin olmanız akıllıca olacaktır.

Hesabınızı silme işlemini gerçekleştirirseniz ve daha sonra Instagram’a dönmek istediğinizde bunu yapabilirsiniz. Ancak eski hesabınızı tekrar aktif hale getiremezsiniz ve aynı eski kullanıcı adıyla yeni bir hesap açamazsınız.

Instagram harika bir uygulama, ancak herkese uygun değil. İster yayınınıza bir ara vermek, ister sosyal medyadan tamamen kaçmak isteyin, bu rehberin Instagram hesabınızı kaldırmayı biraz kolaylaştırdığını umuyoruz.

Kullanıcıların IG hesaplarını dondurma veya kalıcı olarak silme istemelerinin nedeni nedir?

2020 yılında Facebook ya da WhatsApp’ın erişebileceği gizlilik, kullanıcı verileri ya da mesajlar, WhatsApp ve Instagram’ın 2021 yılı hizmet şartları vb. hakkında çok sayıda konuşma yapıldı. Facebook’un kullanıcıların ne izlediğini

izlemek için kullanıcı davranışlarını incelediği ve böylece reklamverenlerin kimliğini (IDFA) olarak da bilinen kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklam gösterebileceği bir sır değildir.

Instagram, yardım sayfalarında, hizmetlerini kullandıkları için kullanıcılarına ücret yansıtmadığını belirtmektedir. Ancak kullanıcının kullanıcı adlarını, profil resimlerini, Facebook Ürünleri’nde gösterilen hesaplar, reklamlar, teklifler ve diğer sponsor oldukları içeriklerin yanında veya bunlarla bağlantılı olarak kullanıcıların eylemleri (beğeni gibi) veya ilişkileri (örneğin aşağıdaki gibi) hakkındaki bilgileri, kullanıcılara hiçbir tazminat ödemeden izler.

Bu sebeple, verilerini ücretsiz olarak vermeyi bırakmak istediklerinde, Instagram hesaplarını kalıcı olarak silerler veya (uygulamanın bağımlılık yapıcı özelliği göz önüne alındığında biraz zor gibi görünen) sosyal medya platformuna ara vermek isterlerse, hesaplarını geçici olarak dondurarak hesaplarını silebilirler.

Close